17 Mayıs 2013 Cuma

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Pazar günü 19 Mayıs... Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı… Ata'mızı elbette sadece bir gün anmıyoruz, anmamalıyız ama bu özel günün önemi çok büyük... Bu sebeple bu yazıyı yazmak istedik...
Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’de milli bayram olarak kutlanan bu özel gün; ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandurma Vapuru ile Samsun’a çıkışını ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatışını temsil ediyor. 

Atatürk’ün gençlere armağan ettiği bu bayram, Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanıyor. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan Sevgi Bayrağı isimli dev bayrak, Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun Valisi’ne veriliyor. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim ediliyor. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde Ankara’da Cumhurbaşkanına sunuluyor. Unuttuğumuz, atladığımız bir bilgi olmasın diye yine Wikipedia’dan araştırdık :)

19 Mayıs yazımıza, her zaman olduğu gibi yine ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlerle ilgili bir sözüye nokta koyalım istiyoruz:

"Gençler! Cesaretimizi artıran ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile, insanlık özelliğinin, vatan sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en kıymetli sembolü olacaksınız."
Mustafa Kemal Atatürk

Öyle olacağız, değil mi gençler???

Sevgiler,
Adım Adım

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder